Darmowa dostawa do paczkomatów i punktów odbioru ORLEN Paczka od 50 zł

10 rad dla rodziców jak nie dopuścić do płaskostopia u dzieci

2021-12-02
10 rad dla rodziców jak nie dopuścić do płaskostopia u dzieci

Profilaktyka płaskostopia nie jest trudna

Profilaktyka płaskostopia nie jest trudna, ale wymaga dużego zaangażowania ze strony opiekunów dziecka. W zasadzie powinna się ona zacząć jeszcze przed tym jak dziecko zacznie stawiać swoje pierwsze kroki. Musimy sobie mocno uświadomić, że to właśnie my rodzice odpowiadamy za prawidłowy rozwój stóp naszych pociech. To od nas w dużej mierze zależy jak ukształtuje się stopa naszego dziecka. Poniżej zebrałam 10 praktycznych wskazówek jak nie dopuścić do rozwoju platfusa u swego dziecka.

10 rad dla rodziców jak nie dopuścić do płaskostopia u swoich dzieci

 1. Nie krępuj niemowlęcia ciasnymi śpiochami czy rajstopami – zapewnij dziecku swobodę ruchów.
 2. Już małe dziecko pobudzaj do ćwiczeń, łaskocząc je w podeszwy stóp – dziecko odruchowo będzie wtedy przykurczać paluszki.
 3. Podstawiaj dłoń pod stópki dziecka stawiając opór ich naciskowi.
 4. W żadnym wypadku nie przyspieszaj nauki chodzenia wkładając dziecko np. do chodzika. Skraca się wówczas okres raczkowania, który jest bardzo ważnym etapem rozwoju malucha. Dziecko samo stanie na nogi, kiedy jego układ kostny będzie do tego gotowy.
 5. Nie pozwalaj dziecku siadać na podłodze z nogami podwiniętymi pod pupę. Taka pozycja sprzyja wykoślawieniu kolan.
 6. Zachęcaj dziecko w lecie do zabawy na bosaka na trawie, kamykach czy piasku. To nie tylko świetna zabawa, ale również gimnastyka wzmacniająca mięśnie stóp.
 7. Zapobiegaj otyłości u dzieci. Im większy ciężar, tym większą pracę muszą wykonać mięśnie stóp.
 8. Nie narażaj dziecka na długie stanie w bezruchu, zwłaszcza w rozkroku. Ta pozycja pogłębia koślawość kolan i płaskostopie, bowiem w tej pozycji sklepienia stóp są bardzo obciążone, a to sprzyja powstawaniu wady.
 9. Dzieciom, które już umieją jeździć na rowerze, można ustawić siodełko odrobinę wyżej. Konieczność sięgania do pedałów czubkami palców zmusza mięśnie stóp do treningu.
 10. Zapewnij dziecku odpowiednie obuwie. Niewłaściwe obuwie noszone przez malucha może być w przyszłości przyczyną deformacji stóp. Buty powinny być nowe, a nie po innym dziecku, cholewka powinna sięgać ponad kostkę, noski butów powinny być szerokie, obcas stabilny, sztywny zapiętek, sznurowane, z miękkiej skóry (lub tworzyw naturalnych), podeszwa grubsza i uginająca się, która amortyzuje wstrząsy podczas chodzenia, lekko wyprofilowane.
Stopy dziecka

Co jeszcze możesz zrobić?

 • Oglądaj buty dziecka. Wykoślawione zapiętki, silniej zdarte po wewnętrznej stronie buta, świadczą o płaskostopiu i koślawości pięt.
 • Obserwuj odciski bosych mokrych stóp swego dziecka na gładkim twardym podłożu. Jeżeli odbiła się cała stopa lub prawie cała, może to być dla Ciebie sygnał, że Twoja pociecha ma płaskostopie.
 • Obserwuj, czy u Twego dziecka występuje niechęć do spacerów, szybkie męczenie się, bóle stóp, łydek, potykanie się na prostym podłożu. To są również wczesne symptomy platfusa.
 • Starsze dzieci zachęć do prostych ćwiczeń stóp. Wykonywane codziennie przez około 10-15 minut już po kilku miesiącach mogą przynieść zauważalne efekty. Ćwiczenia na płaskostopie są bardzo ważne i z całą pewnością nie zaszkodzą jeśli będą wykonywane prawidłowo i regularnie.
 • Jeśli dostrzeżesz jakieś nieprawidłowości stóp czy wady postawy nie zwlekaj z udaniem się do specjalisty. Wcześnie wykryte płaskostopie można skorygować.

 

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.96 / 5.00 50 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-05-28
Rewelacja. Bardzo szybka wysyłka. Jakość puzzli jest świetna. Sukcesywnie będę zamawiać kolejne elementy.
2023-04-06
Szybka wysyłka, jakość rewelacyjna. Polecam :)
pixel