Darmowa dostawa do paczkomatów i punktów odbioru ORLEN Paczka od 50 zł

Czy maty ortopedyczne są odpowiednie dla małych dzieci?

2022-04-05
Czy maty ortopedyczne są odpowiednie dla małych dzieci?

Często pytacie, czy maty ortopedyczne - sensoryczne (ORTO, czy MUFFIK) sprawdzą się dla dzieci, które zaczynają dopiero chodzić? Zdecydowanie śmiem twierdzić, że jak najbardziej. Sam producent podaje, że wszystkie maty MUFFIK można wykorzystywać od 12 m-ca życia. Natomiast jeśli chodzi o maty ORTO to są specjalnie dobrany zestawy dla najmłodszych dzieci (np. Pierwszy krokPierwszy krok Plus czy Maluch Pastelowy).

Oczywiście warto zauważyć, że roczek to wiek umowny, bo są dzieci, które zaczynają chodzić dość wcześnie jak np. moja córka (7 miesiąc życia), ale też i takie, które dłużej raczkują (co jest zresztą bardzo dobre) i zaczynają chodzić dopiero po swoich pierwszych urodzinach. Nie mniej jednak takie maluchy cechuje duża ciekawość otaczającego ich świata, czy jak ktoś woli instynkt poznawczy. I właśnie ten element rozwoju dziecka można świetnie skorelować z puzzlami ortopedycznymi.

Zauważyłam, że moje dzieci (a mam ich piątkę) już od samego początku były bardzo zainteresowane matami. Wystarczyło rozłożyć je na podłodze, a dzieci już miały zajęcie. Te najmłodsze próbowały na nich stawać lub brały je do ręki, podnosiły, dotykały i oglądały. Co ciekawe, maluchy były też bardzo zainteresowane matami, które były bardziej odpowiednie dla 2 lub 3-latków. Stanięcie i utrzymanie równowagi na macie kępa było dla nich nie lada wyzwaniem, ale dzielnie próbowały. Trochę starsze dzieci lubiły maty układać i po nich chodzić.

Dzieci oglądają z ciekawością matę orto
Chłopiec bawi się matą orto

Takie z pozoru proste zabawy, niosą za sobą wiele korzyści. Dzieci rozwijają motorykę małą, a przez to, że maty mają różne faktury, odbierają też wiele różnego rodzaju bodźców sensorycznych. Chodząc po matach dzieci stymulują podeszwy stóp, nabierają pewności w chodzeniu. Natomiast przez delikatny masaż stóp, na których jak wiemy zlokalizowanych jest wiele receptorów, poprawia się krążenie krwi i odporność całego organizmu. Chodzenie boso po różnych powierzchniach to także, jak podkreślają specjaliści, bardzo dobra profilaktyka płaskostopia.

Tak więc na początek warto zapewnić pociechom jakiś zestaw dla najmłodszych dzieci, lub kilka pojedynczych miękkich mat ortopedycznych, a potem z upływem czasu ewentualnie powiększyć zestaw o nowe maty twarde lub wypukłe. Ostatnio w naszym sklepie pojawiły się także mini maty sensoryczne MUFFIK składające się z 20 małych puzzli oraz mini maty-puzzle sensoryczne ORTO składające się z 24 małych puzzli, które też świetnie się sprawdzą dla najmłodszych dzieci (zarówno do układania, jak i chodzenia po nich).

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.96 / 5.00 50 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-06
Szybka wysyłka, jakość rewelacyjna. Polecam :)
2023-03-10
B szybka wysylka produkt ok
pixel