Darmowa dostawa do paczkomatów i punktów odbioru ORLEN Paczka od 50 zł

Jak wybrać maty ortopedyczno-sensoryczne MUFFIK

2024-03-11
Jak wybrać maty ortopedyczno-sensoryczne MUFFIK

MUFFIK to prężnie rozwijająca się firma, która od kilku lat podbija serca dzieci i rodziców swoimi matami ortopedyczno-sensorycznymi. O ich popularności świadczy nie tylko ilość sprzedanych mat MUFFIK w naszym kraju, ale także wysokie oceny zadowolonych klientów, którzy często podkreślają solidne wykonanie, piękne kolory i możliwość wyboru wielu różnorodnych kształtów powierzchni. Na wybór mat ortopedyczno-sensorycznych MUFFIK wpływa wiele czynników. Do głównych można zaliczyć zdolności motoryczne, diagnozę, wagę oraz liczbę użytkowników mat i wreszcie to, ile można zainwestować w maty.  Bardzo ważnym aspektem przy doborze mat ortopedyczno-sensorycznych jest zarówno różnorodność powierzchni, ale także ich twardość czy stopień wypukłości. Dlatego na początek warto kupić jeden z podstawowych zestawów, który później będzie można uzupełnić o kolejne maty według własnego uznania i potrzeb. Zachęcamy, aby kupić maty MUFFIK o różnych fakturach i kolorach i różnej twardości, aby zyskać maksymalną  funkcjonalność i frajdę podczas dziecięcych zabaw. Z matami ortopedyczno-sensorycznymi dzieci uczą się kolorów, liczb, języków obcych, rozpoznawania prawej i lewej strony, szybkości reakcji, a przy tym wzmacniają stopy i cały organizm.

Zdolności motoryczne

Zdolności motoryczne są pierwszym ważnym czynnikiem. Inne bowiem maty są odpowiednie dla niemowląt, inne dla dzieci, które zaczynają chodzić, jeszcze inne dla wprawionych piechurów, dorosłych czy seniorów.

Niemowlę

Zalecane są maty miękkie płaskie, bez wysokich elementów 3D w kontrastowych kolorach. W przypadku niemowląt maty ortopedyczno-sensoryczne mają motywować do realizacji swoich zainteresowań i rozwijać receptory dotykowe. Starszym dzieciom mają pomagać w prawidłowym wspinaniu się oraz wzmacnianiu mięśni pleców, ramion i szyi. Dziecko przewracając się z pleców na brzuszek, lub odwrotnie, jednocześnie delikatnie masuje całe ciało, co motywuje go do dalszych ruchów i postępu. W okresie, gdy niemowlę zaczyna raczkować, mata pomaga zapobiegać „syndromowi pływającej podłogi”, kiedy niemowlę woli ślizgać się po podłodze niż raczkować. 

Niemowlę na macie MUFFIK Baby black and white
Zestaw MUFFIK Baby Pastel
Dziecko na matach MUFFIK Baby Pastel

Dzieci, które już zaczęły chodzić

Dla maluchów, które już zaczęły chodzić maty ortopedyczno-sensoryczne mają kluczowe znaczenie. Już od pierwszego kontaktu stopy z podłogą kształtuje się podbicie stopy dziecka, co ma wpływ na cały jego rozwój fizjologiczny. Dla prawidłowego ukształtowania łuku stopy oraz wzmocnienia mięśni kończyn dolnych i środkowej części ciała, najważniejsza jest różnorodność powierzchni, po których stąpają dzieci. Powinny być więc twarde i miękkie, delikatnie masujące i kłujące, proste i wypukłe. Warto zadbać by ten kontakt był z bosą stopą, aby jak najwięcej bodźców dziecko mogło odebrać z otoczenia.

Dzieci chodzące po matach MUFFIK
Zestaw MUFFIK Medium I

Starsze dzieci

Starszym dzieciom potrzebne są już maty bardziej zróżnicowane. Warto więc pomyśleć o zestawach MUFFIK z matami o większej wypukłości. Do tego świetnie nadadzą się maty typu 3D, które nie tylko ćwiczą stopy i równowagę, ale także wzmacniają kostki, kolana i cały środek ciała.

Zestaw mat MUFFIK 3D
Chłopiec na macie MUFFIK

Osoby starsze i seniorzy

Maty ortopedyczno-sensoryczne MUFFIK są odpowiednie nie tylko dla dzieci, ale także dla ludzi dorosłych, a nawet seniorów. Na stopie znajduje się wiele punktów, które odpowiadają poszczególnym narządom i częściom ciała. Stymulując je, możemy poprawić aktywność metabolizmu, pracę narządów wewnętrznych, doświadczenie eliminacji zmęczenia lub odwrotnie, bezsenności. Warto tu wybrać maty twarde, które będą stymulować te punkty na stopach, a także miękkie, aby je rozluźnić i masować.

W przypadku seniorów bardzo ważne jest ogólne ukrwienie kończyn, jako profilaktyka chorób układu krążenia. Sięgnijmy w tym przypadku po różne maty miękkie i twarde. Jednak nawet w tym przypadku unikamy mat typu 3D, o które senior mógłby się potknąć.

Starsza kobieta na matach MUFFIK senior
Zestaw MUFFIK senior

Kobiety w ciąży

W czasie ciąży chodzenie po matach przynosi ulgę opuchniętym i zmęczonym stopom oraz ćwiczy bardzo napięty łuk stopy. W takim przypadku dobrze będzie wybrać płaskie maty o różnych twardościach, a unikać mat 3D, o na których można stracić równowagę ze względu na zmieniony środek ciężkości ciała. Po okresie ciąży z mat z powodzeniem będzie mogło korzystać dziecko oraz inni członkowie rodziny.

Zestaw MUFFIK naturalny
Kobieta w ciąży ćwicząca na matach MUFFIK

Diagnoza

Na wybór odpowiednich mat MUFFIK może mieć również wpływ diagnoza pacjenta. Warto zaopatrzyć się w maty ortopedyczno-sensoryczne niezależnie od tego, czy jest to zapadnięty łuk, koślawe kostki i kolana, ogólnie osłabiony środek ciała, problemy z integracją sensoryczną czy logopedyczne.

Płaskostopie

Cierpisz na bóle kolan lub bioder? Często boli Cię głowa lub szyja? Przyczyną może być płaskostopie! Niestety dotyka ono nie tylko dzieci, ale coraz częściej także młodzież czy nawet dorosłych. Osoby z płaskostopiem mają bardzo niskie podbicie stopy lub nie mają go wcale, co oznacza, że ​​jedna lub obie stopy mogą mieć pełny kontakt z podłożem. Płaskostopie to najczęstsza diagnoza „stopy” zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Na powstanie prawidłowego wysklepienia łuku stopy wpływa wiele czynników. Jak wspomnieliśmy wcześnie już od pierwszego kontaktu stopy z podłogą kształtuje się łuk stopy. Dla prawidłowego uformowania sklepienia najważniejsza jest różnorodność powierzchni. Podłogi ortopedyczne mają za zadanie stymulować stopy i działać nie tylko jako profilaktyka płaskostopia, ale także z dużym sukcesem łagodzą i eliminują problemy, które już się pojawiły. 

Ćwiczenia profilaktyczne na matach MUFFIK
Zestaw ortopedyczno-sensoryczny MUFFIK Profilaktyka

Przodostopie przywiedzione

Przodostopie przywiedzione to obecnie również częsta wada pozycji stopy dziecka. Pozornie nieszkodliwa zwykle stoi na początku całego łańcucha problemów. Nieprawidłowe ustawienie kości piętowej skutkuje nierównomiernym obciążeniem. Na podbicie działają siły ścinające i tarcia, stopa odchyla się do wewnątrz i deformuje. Efektem jest ostre przeciążenie stawów, mięśni i ścięgien. Koślawe kostki to nie tylko problem stopy, ale całego ciała. Dlatego warto zaopatrzyć się w maty ortopedyczne, które pomogą wzmocnić stawy skokowe oraz aktywizują system głębokiej stabilizacji, mięśnie tułowia i prawidłowe ustawienie kończyn dolnych. 

Żylaki

Żylaki to powiększone, ciemnofioletowe lub niebieskie żyły, które wystają ponad powierzchnię skóry. Najczęściej pojawiają się na kończynach dolnych, na których spoczywa ciężar całego ciała. Aby zapobiegać i wspomagać leczenie już powstałych żylaków warto skorzystać z mat ortopedycznych dla seniorów. Dzięki nim pobudzimy okolice kończyn dolnych i możemy osiągnąć poprawę przepływu krwi, co odciąża powiększone żyły. Chodzenie po matach ortopedycznych zmniejsza krzepliwość i lepkość czerwonych krwinek, które są głównymi czynnikami chorób układu krążenia. Wzmacnia także mięśnie łydek i całą pompę żylno-mięśniową, która zawraca krew z powrotem do serca. Jest zatem doskonałą profilaktyką żylaków. 

Integracja sensoryczna

Maty MUFFIK są także są cennym narzędziem w integracji sensorycznej, ponieważ dostarczają wielu różnorodnych bodźców sensorycznych, które mogą pomóc w regulacji procesów sensorycznych u dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej. Poprzez badanie różnych faktur, kształtów, kolorów i materiałów, maty sensoryczne stymulują różne zmysły, wspierając rozwój percepcji sensorycznej, motoryki oraz umiejętności koncentracji. Ponadto, korzystanie z mat sensorycznych może być przyjemne i relaksujące, co może pomóc dzieciom w redukcji stresu i napięcia, oraz promować ogólne dobre samopoczucie.

Zestaw sensoryczny MUFFIK Mini
Dziewczynka bawiąca się matami MUFFIK Mini

Problemy logopedyczne

Maty MUFFIK mogą być również użytecznym narzędziem w terapii logopedycznej dla dzieci z problemami logopedycznymi. Eksploracja różnych faktur, kształtów i materiałów na matach sensorycznych może stymulować zmysł dotyku oraz propriocepcję, co może wspomagać rozwój umiejętności artykulacyjnych i wydźwiękowych. Dodatkowo, ćwiczenia logopedyczne mogą być wzbogacone o elementy mat sensorycznych, co może zwiększyć zaangażowanie dziecka i motywację do nauki. Maty sensoryczne mogą także pomóc w kształtowaniu świadomości fonologicznej poprzez wykorzystanie różnych bodźców sensorycznych w grach słownych i ćwiczeniach dotyczących dźwięków mowy. Wreszcie, korzystanie z mat sensorycznych może pomóc w redukcji napięcia i stresu u dzieci podczas terapii, co może stworzyć bardziej przyjemne i efektywne środowisko do pracy nad umiejętnościami logopedycznymi.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze mat ortopedyczno-sensorycznych

Można jeszcze wymienić kilka elementów, które mogą mieć wpływ na wybór mat ortopedyczno-sensorycznych MUFFIK. Poniżej kilka z nich.

Waga

Maty ortopedyczne MUFFIK są uniwersalne i mogą z nich korzystać zarówno dzieci jak i dorośli do wagi ciała 150 kg. Jedynie maty miękkie typu 3D (ślimaczki) oraz dyski rotacyjne są ograniczone masą ciała do 100 kg.

Liczba użytkowników

Kolejnym czynnikiem jest jednoczesna liczba użytkowników mat. Podstawowy zestaw składający się z 6-11 elementów z pewnością wystarczy dla jednego, czy dwóch dzieci na początek. Jeśli dzieci jest więcej niż dwoje, lub kupujemy maty do sali zabaw, przedszkola czy szkoły, warto sięgnąć po zestaw rozszerzony, składający się z większej ilości elementów. Zapewni to więcej możliwości różnych zabaw i rywalizacji, którą dzieci uwielbiają.

Dzieci bawiące się na matach MUFFIK
Zestaw MUFFIK XXL

Dla chłopca, czy dla dziewczynki?

Maty ortopedyczno-sensoryczne MUFFIK posiadają piękne, żywe kolory. Jednak czasem zachodzi potrzeba zakupu mat dla chłopca lub dziewczynki. Na taką ewentualność MUFFIK przygotował też dedykowane zestawy, które z pewnością spodobają się małym księżniczkom lub bohaterom. Do dziecięcego pokoju z pewnością będą też pasowały zestawy w kolorach pastelowych, a dla najmłodszych dzieci zestawy z matami kontrastowymi (białym, czarnymi i czerwonym) stymulującymi rozwój wzroku maluszka.

Zestaw mat sensorycznych MUFFIK ocean
Zabawa na matach dla chłopca MUFFIK Ocean
Zabawa na matach MUFFIK Pinky
Zestaw mat dla dziewczynki MUFFIK Pinky

Kwota inwestycji

Powyżej staraliśmy się przedstawić różne czynniki, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze mat ortopedyczno-sensorycznych MUFFIK. To są oczywiście tylko rekomendacje. Ostatnim ważnym czynnikiem przy wyborze mat jest ich cena. Maty MUFFIK z pewnością nie należą do najtańszych, ale jak oceniają je rodzice, są solidnie wykonane i z pewnością posłużą przez kilka lat. Poza tym maty MUFFIK są bezpieczne dla dzieci - nie zawierają ftalanów i metali ciężkich.

Jeśli nie chcemy lub nie możemy zainwestować od razu większej kwoty w konkretny zestaw mat ortopedyczno-sensorycznych, zacznijmy od pojedynczych elementów, a potem powiększajmy swój indywidualny zestaw o nowe puzzle. Możemy też poprosić bliskich czy znajomych, żeby na urodziny czy święta zamiast kolejnej zabawki zakupili maty MUFFIK.

Jeśli Twoje dziecko ma już zdiagnozowane wady stopy, czy jest objęte rehabilitacją warto zawalczyć o dofinansowanie na zakup takich mat. Czasem różne instytucje czy fundacje (np. PFRON) pokrywają część wydatków, a czasem refundują całość zakupu mat MUFFIK. Warto też zaproponować zakup mat ortopedyczno-sensorycznych w żłobku, czy przedszkolu, do którego uczęszczają Twoje dzieci. Wtedy chociaż w placówce oświatowej dziecko będzie mogło korzystać z tych mat ortopedyczno-sensorycznych z pożytkiem dla swojego rozwoju.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.96 / 5.00 50 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-08-21
Obsługa bez uwag
2023-03-10
B szybka wysylka produkt ok
pixel