Darmowa dostawa do paczkomatów i punktów odbioru ORLEN Paczka od 50 zł

Jakie maty ortopedyczne wybrać dla dziecka

2021-12-06
Jakie maty ortopedyczne wybrać dla dziecka

Jakie maty ortopedyczne wybrać dla dziecka

W ostatnim czasie w sieci można znaleźć coraz więcej różnego rodzaju mat: ortopedycznych, sensorycznych czy edukacyjnych. W naszym sklepie obecnie dostępne są dwa rodzaje mat-puzzli - maty ortopedyczne z serii ORTO oraz maty ortopedyczne z serii MUFFIK.

Rodzice często pytają, jakie maty ortopedyczne mają wybrać dla swojego dziecka. Czym różnią się maty ORTO od mat MUFFIK? Które są lepsze? I tak dalej. Dlatego w tym wpisie chciałabym porównać właśnie te dwa rodzaje mat podłogowych Dodam, że zarówno jedne jak i drugie maty były i ciągle są używane przez moje dzieci, więc będą to nie tylko teoretyczne rozważania, ale także praktyczne wskazówki.

Cechy wspólne mat ortopedycznych

Znajdziemy wiele wspólnych cech maty ORTO i MUFFIK. Zarówno jedne jak i drugie maty są wykonane z PVC i posiadają certyfikat CE. Maty ORTO są produkowane już od wielu lat i zdobyły sobie uznanie rodziców, fizjoterapeutów i ortopedów w wielu krajach (Łotwa, Litwa, Estonia). Również w Polsce maty ORTO cieszą się dużym zainteresowaniem, a można je kupić na naszym rynku od około 5 lat. W tym czasie producent dokonał kilku drobnych technicznych zmian i zmienił nieznacznie wygląd niektórych mat - np. maty fale (zmianę uważam na plus), czy maty żółwik (osobiście bardziej podobała mi się poprzednia wersja maty). Natomiast maty ortopedyczne serii MUFFIK pojawiły się w Polsce stosunkowo niedawno, bo w 2020 roku, ale też zyskały już dużą popularność.

Maty ORTO są w kształcie kwadratowych puzzli o wymiarach 25 x 25 cm każda. Taki kształt mat umożliwia układanie ścieżek czy różnych dróżek do chodzenia. Kwadratowy kształt lepiej też wkomponuje się np. pod biurko, czy przy łóżku dziecka. Z kolei maty MUFFIK swym kształtem bardziej przypominają tradycyjne puzzle. Są trochę większe, bo wymiar pojedynczej maty jak podaje producent to 29,79 x 29,79 cm. I mimo, że rozmiarem zewnętrznym maty MUFFIK są nieco większe niż maty ORTO, to powierzchnia użytkowa pojedynczej maty jest bardzo zbliżona i wynosi w przybliżeniu 0,06 m2.

Maty MUFFIK występują też jako puzzle mini o wymiarach 14,25 x 17,30 cm (cztery mini puzzle tworzą jeden duży puzzel). Można je kupić jako Zestaw 20 mini puzzli, ale też są dołączone do zestawu Medium 2 oraz znajdziemy je w Zestawie puzzli sensorycznych Muffik. Do nie dawna był to duży atut tych mat. Jednak w ostatnim czasie marka ORTO również wypuściła Zestaw 24 mini puzzli o wymiarach 12,5 cm x 12,5 cm, które także po złączeniu 4 elementów tworzą jeden duży puzzel ORTO. 

UWAGA: Maty ORTO nie łączą się z matami MUFFIK, gdyż posiadają inny rodzaj łączenia.

Wygląd i wymiary mat ortopedycznych ORTO i MUFFIK

Kolejną wspólną cechą jednych i drugich mat są wzmocnione obrzeża, dzięki którym maty łatwiej się łączą ze sobą i nie rozjeżdżają podczas chodzenia po nich, czy podczas ćwiczeń. Według moich obserwacji sposób łączenie mat jest porównywalny, choć bardziej na plus jest łączenie mat ORTO (mają więcej wypustek, którymi się łączą z innymi matami). Maty posiadają też antypoślizgową powierzchnię, dlatego są bezpieczne dla dzieci. Struktura materiału nie dopuszcza do przedostawania się w głąb cząstek kurzu, dlatego maty cały czas zachowują doskonały wygląd i łatwo utrzymać je w czystości, wystarczy przepłukać w wodzie z mydłem.

Zestawy mat ORTO i MUFFIK są zapakowane w oryginalne pudełko z rączką (ORTO – pudełko kartonowe kolorowe bardziej nadaje się na prezent, MUFFIK – pudełko kartonowe jasno brązowe - dla osób ceniących minimalizm i ekologię). Do wszystkich zakupionych mat w naszym sklepie dodawana jest dedykowana ulotka z ćwiczeniami w języku polskim.

Ulotka z ćwiczeniami

Kolory mat sensorycznych

Maty ORTO i maty sensoryczne MUFFIK mają bardzo zbliżoną gamę kolorystyczną. Kolory są żywe i przyciągają uwagę dzieci. Tak więc znajdziemy maty w kolorze białym, żółtym, czerwonym, perłowym, jasnym zielonym, ciemnym zielonym, różowym, fioletowym, jasnym fioletowym, morskim, pomarańczowym, jasnym niebieskim, ciemnym niebieskim, brązowym czy beżowym. Dodatkowo, wybrane zestawy mat ORTO i MUFFIK, dostępne są w kolorach pastelowych. Oczywiście kolory mat są różne w zależności od ich faktury i twardości. Najczęściej każdy rodzaj maty występuje w kilku kolorach.

Maty ortopedyczne ORTO
Maty ortopedyczne MUFFIK

Twardość i faktury mat

Maty sensoryczne MUFFIK i maty ORTO występują zarówno w wersji miękkiej i twardej. Co jakiś czas pojawiają się nowe faktury mat sensorycznych, którymi według uznania i potrzeb można wzbogacić swój zestaw. Twórcy mat ortopedycznych zadbali o to, by maty jak najlepiej odzwierciedlały naturalne nierówności występujące w przyrodzie takie jak kamienie, szyszki, trawa, gałęzie czy muszelki.

Warto także zaznaczyć, że maty ortopedyczne ORTO można najczęściej kupić w gotowych zestawach (najmniejszy zestaw zawiera 6 elementów) lub jako pojedyncze maty. Do niedawna maty MUFFIK były dostępne na polskim rynku tylko w zestawach (najmniejszy zawiera 5 puzzli), jednak od niedawna istnieje możliwość zakupu pojedynczych puzzli MUFFIK. Jest to dużą zaletą jednych i drugich mat, bo można z początku kupić mały zestaw, a potem stopniowo go rozszerzać o kolejne puzzle według własnych preferencji, potrzeb czy wieku dziecka. Poza tym dobierając pojedyncze maty można także wybrać ich kolor, co dla niektórych może być ważne.

Naturalne faktury mat ortopedycznych

Od jakiego wieku używać mat ortopedycznych

Skoro już wyżej wspomniałam o wieku dziecka, to warto jeszcze popatrzeć na nasze maty pod tym kątem. W zasadzie zarówno maty ortopedyczne ORTO jak i MUFFIK mogą być używane od momentu kiedy dziecko zacznie stawiać swoje pierwsze kroki. Producent serii MUFFIK podaje, że z jego mat (niezależnie od zestawu) mogą korzystać dzieci od 12 miesiąca życia. Natomiast maty ORTO zostały podzielone na różne grupy wiekowe: od pierwszego, od drugiego i od trzeciego roku życia. Maty ORTO dla najmłodszych dzieci są tylko miękkie, a faktury elementów mniejsze, żeby lepiej przystosowywały się do małych stóp dziecka. Natomiast dla starszych dzieci przewidziane są maty miękkie oraz te o większej twardości oraz o większej wypukłości.

Oczywiście te granice wiekowe są bardzo umowne i zależą od wielu czynników. Z własnego doświadczenia wiem (mam dzieci w różnym wieku, dlatego mam rozłożone różne rodzaje mat), że nawet moje najmłodsze dziecko, które uczyło się dopiero chodzić było bardziej zainteresowane matą wypukłą, na której próbowało za wszelką cenę stanąć niż matą płaską przeznaczoną do jego wieku. Poza tym wszystko zależy jeszcze od ukształtowania i wrażliwości stopy. Czasem moje dzieci na początku omijały niektóre twarde maty, bo było im ciężko na nich stać, ale z czasem stopy się przyzwyczajały i bez problemu dzieci po nich chodziły i wykonywały ćwiczenia. Wiadomo też, że czym bardziej twarda jest mata, tym masaż stopy jest bardziej intensywny i głęboki.

Zabawa matami ORTO (chłopiec 10 m-cy)

Zakończenie

Niezależnie od tego czy wybierzemy maty ortopedyczne serii ORTO, czy maty sensoryczne serii MUFFIK ważne, by używać ich systematycznie, czyli 10 – 15 minut każdego dnia. Dla maluchów ćwiczenia będą najczęściej sprowadzały się do zwykłego dreptania po matach. Starszym dzieciom można zaproponować już różne ćwiczenia znajdujące się na ulotce dołączanej do zakupionych mat. Poza tym, jak podkreślają sami rodzice, dzieci bardzo lubią bawić się matami, często po nie sięgają i same wymyślają kreatywne zabawy.

Pamiętajcie jednak, że maty ortopedyczne chociaż są wspaniałym narzędziem do profilaktyki płaskostopia, nie zwalniają nas z obserwacji stóp i chodu naszych dzieci. Jeśli więc zauważycie, że coś niepokojącego dzieje się ze stopami Waszych dzieci nie czekajcie. Warto jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą i dobrać najbardziej optymalne ćwiczenia, aby skorygować nieprawidłowości.

Na koniec warto wspomnieć, że maty ORTO i maty MUFFIK świetnie sprawdzą się też w integracji sensorycznej, gdyż dzięki różnorodnym powierzchniom i zróżnicowanej twardości dostarczają dzieciom wielu bodźców z otoczenia.

Ćwiczenia na matach ORTO
Ćwiczenia na matach MUFFIK

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.96 / 5.00 50 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-05-28
Rewelacja. Bardzo szybka wysyłka. Jakość puzzli jest świetna. Sukcesywnie będę zamawiać kolejne elementy.
2023-04-06
Szybka wysyłka, jakość rewelacyjna. Polecam :)
pixel